Šioje svetainėje pateikti Mosėdžio Šv. Arkangelo Mykolo Romos katalikų bažnyčios (Ecclesia Romana Catholica Sanctus Michaelis Archangeli Masedensis) santuokos metrikų įrašų nuorašai, apimantys 1711 – 1939 m. periodą su kai kuriomis išimtimis (nėra išlikę metrikų įrašų ar autorius neturėjo galimybės susipažinti su tų metų santuokos įrašais). Be to, čia galima rasti ir kitų šiaurės vakarų Žemaitijos bažnyčių santuokos metrikų fragmentinius nuorašus.
Kadangi įrašai metrikose daryti lotynų, lenkų, rusų kalbomis, tikiuosi, kad čia pateikta informacija palengvins genealoginę paiešką tiems kas turi žemaitiškų šaknų, domisi savo protėviais, bet neturi tam didesnių galimybių ar laiko. Manome, kad ši informacija paskatins ir jaunąją kartą daugiau domėtis savo tėvų ir protėvių istorija. Įdomumo dėlei paminėsiu, kad 1640 metais sudarytame Mosėdžio parapijos inventoriuje yra minimos ir šiandien mosėdiškiams žinomos pavardės. Štai tik keletą iš jų – Budrys, Kinčius, Simaitis iš Budrių, Burba iš Gaubių, Daukantas, Jonutis, Kidykas, Litvinas iš Giršinių, Petraitis ir Viskontas iš Igarių, Ažondenis, Dima, Piekus ir Pocius iš Krakių, Malūkas, Pilibaitis iš Kusų, Šmita, Stanius iš Nevočių, Būtė ir Tėvelis iš Tėvelių ir dar daug, daug kitų. 1650 metų gimimo metrikose – Andručio, Lekstučio, 1651 m. - Daukšo, Galdiko, Zaburo, Tamošausko, 1652 metų – Alseikos, Leiliono, Mončio, Prialgausko, Ruikos, Viršilo pavardės. Nebeliko daugelio kaimų, laikas išblaškė mosėdiškius po pasaulį. Tikiu, kad šių žmonių ainiai su pagarba prisimins savo protėvius.
Deja, pačiose metrikose pasitaikė netikslumų, klaidingų įrašų, kartais neteisingai nurodyti sutuoktinių vardai ar pavardės, amžius, yra sunkiai įskaitomų ar sugadintų įrašų. Čia pateikiami santuokų nuorašai buvo tikslinami ir su Mosėdžio parapijos gimimų metrikų įrašais, bet yra tikimybė, kad ir nuorašuose neišvengta klaidų. Autorius atsiprašo visų tų, kurių artimųjų pavardės nurodytos su klaidomis ar neteisingai interpretuotos.
Nuorašai daryti remiantis Lietuvos Valstybiniame Istorijos Archyve fotografuota medžiaga ir medžiaga kuri prieinama elektroninėje erdvėje (žiūrėti: ŠALTINIAI). Nuorašai nėra dokumentas, bet tai tik priemonė greičiau surasti jus dominančią informaciją.
Iškilusius klausimus galite pateikti autoriui el. paštu (žiūrėti: KONTAKTAI)
Ačiū visiems, vienaip ar kitaip prisidėjusiems prie šio projekto. Ypatingai dėkoju savo šeimos nariams, kantrumu ir supratimu parėmusiems mano darbą. Be galo dėkingas Danėliui Leilionui, aistringam genealogijos entuziastui ir savo krašto mylėtojui už informaciją, kuria jis su manimi dosniai dalinosi.
A.J.Žvinklys
Puslapis sukurtas 2017.11.10 , atnaujintas 2023.11.28